AF400-30-11-70
AF400-30-11-70
The AF400-30-11-70 is a 3 pole – 1000 V IEC or 600 V UL contactor with pre-mounted auxiliary contacts and Main Circuit Bars, controlling motors up to 200 kW / 400 V AC (AC-3) or 350 hp / 480 V UL and switching power circuits up to 600 A (AC-1) or 550 A UL general use. Thanks to the AF technology, the contactor has a wide control voltage range (100-250 V 50/60 Hz and DC), managing large control voltage variations, reducing panel energy consumption and ensuring distinct operations in unstable networks. Furthermore, surge protection is built-in, offering a compact solution. AF contactors have a block-type design, and can be easily extended with add-on auxiliary contact blocks and an additional wide range of accessories.